A szárítófűtés az új kályha használatbavétele előtt arra szolgál, hogy a cserépkályha csempéiből, és szerkezetébõl az építésénél felhasznált vizet eltávolítsuk. A szárítófűtést mindig nagy odafigyeléssel, és körültekintéssel hajtsuk végre.
A cserépkályha ajtaját tüzeléskor és a tűz kialvása után is nyitva kell hagyni. Mivel a tüzelõajtó végig nyitva van, ezért a szárítófűtés idejére a cserépkályhát felügyelet nélkül hagyni nem szabd. A cserépkályha teljes kiszáradása akár több napot is igénybe vehet.
Szárítófűtés menete:
Helyezzünk a tűztérbe újságpapírt, és apróbb száraz fanyesedéket. Ezután gyújtsuk meg a papírt, és amikor már lángra kapott a fanyesedék is, akkor kezdjünk rátenni fokozatosan a többi száraz fát (akác, tölgy). Ez naponta max 6- 8 kg, de egyszerre sohase rakjunk 1 kg- nál többet a tűztérbe. Ha ennél több fát kezdünk eltüzelni egyszerre, akkor a hirtelen nagy meleg hatására a kályha belső falazatát összetartó agyaghabarcs nagymértékben berepedezhet, a hirtelen gőznyomástól a csempék is eltörhetnek. Ha a szárítófűtést elkezdtük, akkor ne szakítsuk meg addig, míg a kályhánk füstjáratai át nem melegednek.. Ez azért fontos, mert amikor meggyújtjuk a tüzet, és az égni kezd, akkor melegíti a falazatot, ami elkezdi kipárologtatni magából a benne található vizet.
A víz párolgása két irányba történik. Az egyik irány az a cserépkályha belseje, ahol a füstjáratokon és a kéményen keresztül a vízgőz a szabadba, a másik irány az pedig a csempe felülete, ahonnan a vízgőz a fűtendő helyiségbe távozik. Ha a szárítófűtést megszakítjuk, akkor a tüzelőanyagban lévő kátrány lecsapódik a hideg kályha járataiban, és ez a kátrányréteg később a többi szoba felé távozó vízgőzzel keveredve eljut a csempéig, amit a máz alá kerülve nagyon szépen el is színezhet. Ez különösen a fehér kályhákon szembetűnő.
Szárítófűtéskor mindig nyissunk ki egy ablakot, hogy a kályhából távozó vízgőzök szabadon ki tudjanak jutni a helyiségből. Meg kell említeni, hogy szárítófűtéskor elõfordulhat enyhén kellemetlen szag is. Ettõl ne ijedjünk meg, mert ez csak a párolgó víz szaga, amely a szárítófűtés végeztével el fog múlni.
Ha a kéményen még fehér füst távozik, akkor még a kályhánk nem száradt ki rendesen, ugyanis a fehér füst sok vízgőzt tartalmaz. Ha cserépkályhánk kellőképp kiszáradt, akkor lehet megkezdeni benne a normális tüzelést.