A cserépkályha csempe külső tisztítása:
A cserépkályha tisztítását mindig száraz, puha ruhával, vagy kefével végezzük. Mivel a kályhacsempe egy porózus kerámiaipari termék, ezért a vele kapcsolatba kerülő nedvességet a máz hajszálrepedésein keresztül magába szívja. Ha a vizes ruhánk koszos volt, akkor a csempe ezt a koszos levet fogja magába szívni, ami a csempe elszíneződésével fog együtt járni. A csempe által beszívott koszos léből visszamaradt koszt a máz alól eltávolítani nem lehet.
Ne használjunk zsíros, olajos kencéket a csempe fényesítésére, tisztítására!
A cserépkályha működése során gyakran észlelt hibák:
- A hályha visszafüstöl begyújtásnál, ajtónyitásnál:
oka a kémény- vagy kályhajárat kezdődő eldugulása. Tisztítása javasolt. Tisztítását minden esetben szakemberre kell bízni.
- Kihullik a fuga:
csak esztétikai probléma, a működést nem befolyásolja, mivel a kályhacsempéket a belső oldalon szivárgásmentesen, a hézagoknál tömítve, ékelve építik be. Oka a nem megfelelő fugaanyag.
- A csempék között repedések keletkeznek:
a kályha a melegedés következtében tágul (hőtágulás). Gyors és intenzív fűtés, illetve túlfűtés esetén 1-2 mm hézag is látszódhat. Ez a kihűlés folyamán eltűnik.
- Kátrányszag, bűz érződik, a kéményen sárga foltok jelennek meg, a kályhában, a kéményben kátránylerakódás jön létre:
oka a nem megfelelő fűtési mód, a nedves fa használata. Esetleg hosszú a járatrendszer. Megszüntethető kiégetéssel, tisztítással, illetve átépítéssel.
A fűtés lelke a jó tüzifa
A cserépkályha fűtéséhez csak száraz (a fa csak 18- 24 havi száradás után lesz száraz), kemény fa használható gazdaságosan (pl. bükk, akác, gyertyán, kőris, cser, stb.). Ez a légszáraz fa, amelyenek a víztartalma 20% alatt van. A fát úgy tároljuk, hogy a levegő átjárja, és eső ellen védve legyen. Ne fóliázzuk le, mert a fólia alatt bepárásodik. (A frissen vágott fa nedvességtartalma 50- 60%). Az ilyen fával való fűtés gazdaságtalan, mert a fűtés során keletkező hő 30-40%- át az elégett fa kiszárítására használjuk el, így a hatásfok is 30- 40%- kal csökken. A keletkező vízgőz megterheli a kályhát és a kéményt, szurkosodást okoz. A tüzifát egyenletes hosszúságúra (25- 33 cm) vágjuk, kb. 6- 10 cm vastagra hasogassuk fel. Így lesz egyenletes az égés. Nedves fával fűteni tilos!